خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 09/04/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۵

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه 09/04/1385

1.                    یکی از راه های انحراف که گاهی منجر به فرهنگ عمومی می شود « بدعت » است . بدعت یعنی « ادخال ما لیس من الدین فی الدین » این حرام است . اگر چیزی که از دین نیست وارد دین کنند ، مرتکب حرام شده اند . در مذمت بدعت احادیث فراوان وارد شده است . امام صادق (ع) : « أَلَا إِنَّ اتِّبَاعَ الْأَهْوَاءِ وَ اتِّبَاعَ الْبِدَعِ بِغَيْرِ هُدًى مِنَ اللَّهِ ضَلَالٌ‏ وَ كُلُ‏ ضَلَالَةٍ بِدْعَةٌ وَ كُلُّ بِدْعَةٍ فِي النَّار»[1] و امام علی (ع) : «مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ صَاحِبِ‏ بِدْعَةٍ فَوَقَّرَهُ‏ فَقَدْ مَشَى فِي هَدْمِ الْإِسْلَام»‏[2] بدعت دین را نابود می کند و کسی که به بدعت گذار کمک کند ، به تخریب دین کمک کرده است .

2.                    یکی از بدعت های مهمی که در صدر اسلام ، پس از رحلت پیامبر (ص) اتفاق افتاد و ضربه ای بر پیکر اسلام و امت اسلامی وارد کرد که دیگر قابل جبران نیست ، انکار ولایت و امامت بود . پیامبر اسلام بارها فرمود که شیعه و سنی نقل کرده اند : «أَيُّهَا النَّاسُ إِنِّي قَدْ تَرَكْتُ‏ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ‏ خَلِيفَتَيْنِ إِنْ أَخَذْتُمْ‏ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدِي أَحَدُهُمَا أَكْبَرُ مِنَ الْآخَرِ كِتَابُ اللَّهِ حَبْلٌ مَمْدُودٌ مِنَ السَّمَاءِ إِلَى الْأَرْضِ أَوْ قَالَ إِلَى الْأَرْضِ وَ عِتْرَتِي أَهْلُ بَيْتِي أَلَا وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْض‏»[3]

3.                    در حجه الوداع وقتی دستور خدا نازل شد که « يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ‏ ما أُنْزِلَ‏ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرين»[4] پیامبر اسلام دستور دادند کاروان هایی که رفته اند برگردند و منتظر ماند کاروان های عقبی برسند و در غدیر خم مأموریت خود را انجام داد و حضرت علی (ع) را به امامت منصوب کرد و فرمود : « أَ تَعْلَمُونَ‏ أَنِّي‏ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ‏ قَالُوا نَعَمْ‏ يَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا مَوْلَاهُ- اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاه»‏[5] از همه بیشتر عمر خوشحالی می نمود و می گفت :«بَخْ‏ بَخْ يَا عَلِيُ‏ أَصْبَحْتَ‏ مَوْلَايَ وَ مَوْلَى كُلِّ مُؤْمِنٍ وَ مُؤْمِنَة»[6] آن گاه این آیه نازل شد : « الْيَوْمَ‏ أَكْمَلْتُ‏ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا »[7] و هنگامی که می خواست رحلت کند فرمود : «ائتوني بدواة و صحيفة أكتب لكم كتابا لن تضلوا بعده أبدا»[8] عمر فهمید که پیامبر (ص) می خواهد چه بنویسد . گفت : بیماری بر پیامبر غلبه کرده است . قرآن برای ما کافی است . در حالی که قرآن می فرماید : « وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى‏ ، إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحى‏ »[9]

4.                    وقتی پیامبر فوت کرد در سقیفه جمع شدند و برای پیامبر خلیفه انتخاب کردند ، گویا حدیث ثقلین را نشنیده بودند و در غدیرخم نبودند . از این جا پایه ی انحراف ریخته شد .

5.                   تروریسم بین المللی

6.                    اسرائیل غاصب آن تروریسم بین المللی ، بیش از 100 نفر از فلسطینیان را دستگیر و زندانی نمود . در بین آن ها چندین وزیر و نماینده ی دولت فلسطین وجود دارد .

7.                    اسرائیل ساختارهای زیربنائی فلسطین را مورد تهاجم قرار داده است . دولتمردان فلسطین را که با رأی مردم به سر کار آمدند دستگیر می کند و تعدادی را در خیابان ها به شهادت می رساند و برق و پل و دیگر امورات زیر بنایی مردم فلسطین را از بین می برد و آمریکا نیز از آن حمایت می کند . ماهیت آمریکا و اسرائیل غیر از این اقتضا ندارد ولی باید کشورهای اسلامی کاری کنند .

8.                   عزاداری فاطمه (س)

9.                    مردم شهرستان در عزاداری فاطمه (س) خوب عمل کرد .[1]   كلينى، محمد بن يعقوب، الكافي (ط - الإسلامية) - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.

[2]   برقى، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن - قم، چاپ: دوم، 1371 ق.

[3]   ابن بطريق، يحيى بن حسن، عمدة عيون صحاح الأخبار في مناقب إمام الأبرار - قم، چاپ: اول، 1407 ق.

[4]  - سوره ی مائده (5) ، آیه ی 67 .

[5]   ابن بطريق، يحيى بن حسن، عمدة عيون صحاح الأخبار في مناقب إمام الأبرار - قم، چاپ: اول، 1407 ق.

[6] مفيد، محمد بن محمد، الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد - قم، چاپ: اول، 1413 ق.

[7]- سوره ی مائده (5) ، آیه ی 3 .

[8] احمدى ميانجى، على، مكاتيب الرسول صلّى الله عليه و آله و سلّم - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1419ق.

[9] - نجم 3 و4

 
طراح و برنامه نویس: اکین