خطبه دوّم نماز جمعه مورخه02/04/1385 PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر   
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۳

خطبه دوّم نماز جمعه مورخه02/04/1385

فرهنگ سازی

در خطبه ی گذشته گفتیم که فرهنگ مجموع افکار و عقاید ، گفتار و رفتار و آداب و رسوم یک جامعه را می گویند و گفتیم همان طوری که فرهنگ ها در انسان ها و تربیت آن ها اثر می گذارند ، انسان ها نیز می توانند فرهنگ سازی کنند و امروز اگر در جامعه آداب و رسوم غلط را می بینیم ، این ها دست ساز انسان هاست .

در احادیث و روایات نیز به این مطلب اشاره شده است و دو تعبیر در احادیث وجود دارد ؛ سنت و بدعت .

در کتاب وسائل الشیعه و بحار ج و در امالی مفید ، این روایت هم از پیامبر (ص) و هم از امام باقر (ع) نقل شده است . من روایت را از امام باقر (ع) نقل می کنم که فرمودند : «أَيُّمَا عَبْدٍ مِنْ عِبَادِ اللَّهِ سَنَ‏ سُنَّةَ هُدًى كَانَ لَهُ أَجْرٌ مِثْلُ‏ أَجْرِ مَنْ عَمِلَ بِذَلِكَ مِنْ غَيْرِ أَنْ يَنْقُصَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَيْ‏ءٌ وَ أَيُّمَا عَبْدٍ مِنْ عِبَادِ اللَّهِ سَنَ‏ سُنَّةَ ضَلَالٍ كَانَ عَلَيْهِ مِثْلُ‏ وِزْرِ مَنْ فَعَلَ ذَلِكَ مِنْ غَيْرِ أَنْ يَنْقُصَ مِنْ أَوْزَارِهِمْ شَيْ‏ءٌ.»[1]

شما اگر یک کاری بکنید که به صورت سنت در جامعه بیاید و مردم به آن عمل کنند ، اگر این کار تو دینی ، شرعی و هدایتگر باشد ، در تمام ثواب آن ها شریک هستی . مسجد ساختی ، راه درست کردی ، یک رسم خوب ، هیئت درست کردی ، همین هیئت رزمندگان البته به شرط این که مشتمل بر آزار و اذیت مردم نباشد. بعد از مرگ تو باز اگر این کار ادامه یابد ، در ثواب آن شریک خواهی بود .

و اگر این عمل تو گمراه کننده ، برخلاف شرع به ضرر مردم بوده ، در تمام گناه عمل کنندگان نیز شریک هستی .

اسحاق بن عمار از امام صادق (ع) نقل می کند که فرمود : «مَا مِنْ‏ مُؤْمِنٍ سَنَ‏ عَلَى نَفْسِهِ‏ سُنَّةً حَسَنَةً أَوْ شَيْئاً مِنَ الْخَيْرِ ثُمَّ حَالَ بَيْنَهُ وَ بَيْنَ ذَلِكَ حَائِلٌ إِلَّا كَتَبَ اللَّهُ لَهُ مَا أَجْرَى عَلَى نَفْسِهِ أَيَّامَ الدُّنْيَا»[2]

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

ششم تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است . در خصوص مواد مخدر دو بحث مطرح است ؛ یکی بحث اعتیاد و دیگری قاچاق مواد مخدر . این دو بحث را باید از هم جدا کرد .

اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روحی بر فرد و عوارض اقتصادی و اجتماعی بر جامعه دارد . 44 میلیون جوان زیر 30 سال در ایران داریم ، اعتیاد این گروه جامعه را مورد هدف قرار داده است .

ضعف اعتقادی ، فرهنگ غلط ، ضعف مالی ، بیکاری ، دوستان ناباب باعث اعتیاد می شود و برای مبارزه با اعتیاد باید همه ی این علل را مورد توجه قرار داد . فقط برخورد با شخص معتاد که دیگر گرفتار شده و نمی تواند خود را نجات دهد نمی تواند مبارزه با اعتیاد محسوب شود .

2 میلیون نفر به طور رسمی و تفننی مواد مخدر مصرف می کنند . 45 درصد معتادین زیر 20 سال هستند . 73 درصد معتادین قبل از اعتیاد سیگاری هستند . 90 درصد معتادین از سواد محروم یا کم سوادند . 75 درصد زندانیان را مجرمین مواد مخدر به طور مستقیم یا غیر مستقیم تشکیل می دهند . مبارزه با این پدیده کار فرهنگی و اقتصادی می خواهد .

باید مضررات اعتیاد به جوانان گفته شود . معتاد دیگر قدرت فکر کردن ، تصمیم گیری ، اداره ی خانه ، تربیت فرزند و شخصیت اجتماعی در جامعه ندارد .

قاچاق مواد مخدر امروز گرچه سالانه بیش از 600 میلیارد دلار به جیب سوداگران مرگ وارد می کند ولی بیش از این که یک فعالیت اقتصادی و تجاری و سوداگری باشد ، ابزار دست قدرت های جهانی است . آنهائی که می خواهند جهان را برده ی خود کنند ، آن ها با مواد مخدر ملت ها را بی هویت می کنند ، مضطر می کنند و آن گاه همه چیز آن ها را غارت می کنند . باید با فروشندگان مواد مخدر به عنوان آلت دست بیگانه برخورد شود ، به عنوان خائن به کشور . ضرر فروشندگان مواد مخدر که جامعه را به پرتگاه سوق می دهند کمتر از جاسوسان نیست .

هفته ی قوه ی قضائیه

7 تیر سالروز شهادت شهید بهشتی با 72 تن از یاران امام و انقلاب و روز قوه ی قضائیه است . نکاتی را می خواهم در این خصوص عرض کنم .

1.                    در اسلام بالاتر از حاکم اسلامی نداریم و یکی از شئونات حاکم اسلامی قضاوت است و برای اداره ی کشور سه چیز لازم است ؛ قانون ، اجرای قانون ، قضاوت . اگر قانون باشد و اجرا نشود ، وجود قانون لغو است و پشتوانه ی اجرا ، قضاوت است .

2.                    مردم باید بدانند که قاضی حکم صادر می کند و فصل خصوصیت نمی کند و انسان لازم نیست برای احقاق حق به دادگستری مراجعه کند . شما می توانید به رئیس شوری و شورای حل اختلاف همچنین از طریق بزگان شهر و محل اختلافات را حل کنيد.

3.                    تشکر از تمام مجموعه ی دادگستری که در کنار رعایت انصاف و عدالت ، رعایت حقوق و تلاش برای رعایت صداقت و در اثر تلاش شبانه روزی کارنامه ی خوبی را ارائه کرده اند و در مدت یک سال گذشته بیشتر پرونده های وارده مختومه شده و این یک موفقیت است .[1]   ابن بابويه، محمد بن على، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال - قم، چاپ: دوم، 1406 ق.

[2]   برقى، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن - قم، چاپ: دوم، 1371 ق.

 
طراح و برنامه نویس: اکین