صفحه اصلی » اخبار » سیاسی » مجلس باید در راس امور بماند
 
مجلس باید در راس امور بماند PDF چاپ نامه الکترونیک
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱

نماز جمعه این هفته( 03/03/1398) با شرکت با شکوه روزه داران شهرستان مغان در مسجد جامع اقامه گردید.
حجه الاسلام صفری در خطبه اوّل نماز جمعه با دعوت مردم به تقوا گفت : مواظب دل و جسممان باشیم که مشغول دنیا نگردد و تمام فرصت را در اختیار دنیا نگذارد. وی افزود : به تعبیر حضرت امیر ارزش و قیمت ما همان است که دل به آن داده ایم. ببینیم دلمان در گرو چیست؟
حاج آقا صفری در خطبه دوّم با اشاره به سالروز آزاد سازی خرمشهر گفت :
ما در سوم خرداد تنها خرمشهر را آزاد نکردیم بلکه با با فتح خرمشهر و پیروزی های بعد از آن ، افکار بسته و در بند امت اسلامی را نیز فتح کردیم و به آنها فهماندیم که شما نیز می توانید در مقابل زورگویان عالم به ایستید و پیروز شوید. و امروز حشدالشعبى در عراق، حزب‏الله، زينبيون و فاطميون در سوريه و انصاراالله در يمن، پيروز ميدان مبارزه با تكفير و مقابله با متجاوزين، الگوى خود را از تفكر مقاومت ملت ايران در طول ۸ سال جنگ تحميلى و ايستادگى مردم با دست خالى در آزادسازى خرمشهر در سوم خرداد ۱۳۶۱قرار داده‏اند.
حجه الاسلام صفری با اشاره به هفتم خرداد که مصادف با سالروز افتتاح اولين دوره مجلس شوراى اسلامى در سال ۱۳۵۹ است ، گفت : به قول امام راحل باید مجلس در راس امور باشد ولی متاسفانه گاهی در دوره های گذشته مجلس آنچه که شایسته خود بود بدست نیاورد بلکه در راس امور بودن خود را نیز زیر سوال برد. مجلسی که از حیث نگه داری اسرار کشور مورد اعتماد نشود و یا مجلسی که سلفی گرفتن با یک زن اروپائی در مجلس را فخر و شرف خود بداند و مجلسی که به جای حل مشکل به تحصن بپردازد و مجلسی که با زوزه دشمن بترسد چطور می تواند در راس امور باشد؟
آقای صفری گفت : مجلس دهم در حالی سومین سال عمر خود را به پایان می رساند که عملکرد درخشانی نداشته است.
خطیب جمعه مغان گفت : مجلس عدم شفافیت مالی دولت و دولتمردان را نمی تواند حل کند چون خودش شفاف نیست. باید از مجلس پرسید : مجلس در مقابل این گرانی که 40 در صدر مردم ما را زیر خط فقر برده است چه کار کرده است؟
امام جمعه گرمی افزود : کسی که می خواهد به مجلس برود باید پول کلان داشته باشد و به احزاب و افراد مختلفی که همه آنها بیشتر به منافع خود می اندیشند ، بدهکار شود و ما در حقیقت افرادی را به مجلس می فرستیم که مدیون و بدهکارند و همین بدهکار بودنشان موجب می شود که طلبکاران هم وقت نماینده را بگیرد و هم در تصمیم گیری نماینده به ناحق اثر بگذارد و هم از نماینده برای رسیدن به اهداف خود سوء استفاده کند. مجلس می تواند این معضل را نیز مورد بررسی ومطالعه قرار دهد و راهکاری ارائه دهد که مضرات راه ورود به مجلس کاهش یابد.
آقای صفری با انتقاد از وضع موجود مجلس گفت :
امروز مجلس ما که می تواند در راس امور باشد ضعیف شده است چون به آفت بده بستان گرفتارند که همین بده بستانها تیغ نظارت مجلس را کند می کند. و زبان نماینده را كوتاه مى‏كند. این معظل باعث نگاه حزبى و جناحى به مسائل شده و از برخورد منطقى و عادلانه ممانعت مى‏كند.
چون برخى نمایندگان متاسفانه خود را در قامت سلبریتى‏ها مى‏بینند و با عملكرد و اظهارات جنجالى در فضاى واقعى و مجازى، بیشتر در پى شهرت و مطرخ كردن خود هستند و به نتیجه كار چندان توجهى ندارند.
چون نمایندگان براى عمل به وعده‏هاى خود در حوزه انتخابیه نیاز به بودجه و همراهى مدیران اجرایى كشور دارند. همین نیاز، زمینه ساز برخى روابط نامتعارف و باج دادن‏ها و تهدیدهاى سیاسى مى‏شود. مدیرى به‏دلیل عدم همراهى با فلان نماینده در معرض سؤال و حتى استیضاح قرار مى‏گیرد و مدیر دیگرى كه باید استیضاح شود، به‏دلیل امتیاز دادن به نمایندگان، چالش را دور مى‏زند.
اگر شفافیت باشد این مشکلات به تدریج حل می شود.
آقای صفری گفت : مجلس مغز متفکر کشور است ، مجلس باید هم محافظ منافع کشور باشد و هم مراقب آینده کشور . مجلس باید همواره وضعیت کشور را رصد کنند و نه تنها برای دردهای مجود بلکه برای مشکلاتی که ممکن است در آینده به وجود آید نسخه شفا بخش بنویسد.
امام جمعه گرمی در ادامه مردم را به استفاده از لیالی قدر دعوت نمود و گفت : بیایید در این شبها که شبهای ضربت خوردن و شهادت حضرت امیر است خودمان را به آن حضرت که میزان اعمال ماست و مقسم بهشت و جهنم است ، عرضه کنیم و خودمان را بشناسیم که با آن حضرت چه نسبتی داریم.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

طراح و برنامه نویس: مهندس محمود میرزائی